Kapodokya Değil Narman

 

BİRLEŞMİŞ Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’na (UNESCO) ’Jeolojik miras’ olarak belirlenmesi için başvuru yapılan Erzurum’un Narman ilçesindeki ’Peri bacaları’ çocuklar için futbol sahası görevi görüyor.
Narman İlçesi’ne 7 kilometre mesafe ve güneyinde yer alan ’Kırmızı peribacaları’ olarak da duyulan jeolojik oluşumlar yaklaşık 3 milyon yıl önce vadi yamaçlarından akan sel suları ve rüzgarın tüflerden oluşmuş yapıyı aşındırmasıyla meydana gelmiş. Yaklaşık 63 bin hektarlık alanda var olan peri bacalarının bir bölümü tarla durumunda gösteriliyor. Aynı zamanda peribacalarına dikilmiş direklerle çocuklara futbol alanı olduğu görülüyor. Atatürk Üniversitesi Narman Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Metin Turan, peribacalarının jeopark alanı olarak ilanı için Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’na (UNESCO), başvuru yaptı. Prof. Dr. Metin Turan, Narman’aki peribacalarının korunması için UNESCO’ya bildiri gönderdiğini belirterek açıklamalar yaptı: “Jeopark, sınırları belirlenebilen bi bölgenin tüm doğal ve kültürel mirasının korunmaya alınması ve burada sosyo-ekonomik kalkınmanın da amaçlanması demektir. Burası jeopark alanı ilan edilirse turizm yönünden çok zengin bir bölge haline gelecektir. Narman’aki peri bacalarının bulundğu vadi rengi itibariyle ABD’deki Colorado Kanyonu’na çok benziyor. Tortullardaki kırmızı renk demirin oksitlenmesi sonucu oluşmuştur. Peribacalrının oluşumunda rüzgar erozyonunn etskiyle değilik şekiller meydana gelmiştir. Umarız peri bacaları hak ettiği değeri görür.”

Narman Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, peri bacaları gibi çok önemli bir kültürel mirasın muhafaza edilip ve gelecek nesillere aktarılması için bütün çalışmaları yapacaklarını bildirirken, şöyle dedi: “Burası jeopark alanı haline getirdildikten sonra jeoturizme açmayı istiyoruz. Daha sonra doğal mirasımıza turlar düzenleyeceğiz. Devamında küçük bir müze kurularak buradaki kayaç örnekleri, oluşum ve fosiller sergilenecek. Bu oluşumların benzerleri yapılarak satılabilir ve müzeye katkı sağlayabilr. Ayrıca burasının çimentodan bile kuvvetli bir oluşum olduğunu söylediler. Hatta başkanımız gününümzde deprem nediniye yıkılan binaları göz önünde bulundurduğumuzda bina yapımında kullanabilirmiyiz diye tereddütümüz var.Ama önceki hususumuz burayı turizme açmak.” Narman Belediye Başkanı AK Parti’li Yücel Ahmet İşleyen ise, “Burayı Amerikalılar, Fransızlar, İngilizler keşfetti ama malesef biz yeterli yatırımı yapamadık. Burası, dünyada marka olabilecek bir coğrafi yapıdır. Bu bölgenin yüzde doksanı hazine arazisi. Bölgede ara ara tarla olarak kullanılan yerler var. Buralar jeopark ilan edildikten sonra alınacaktır. Kültür ve Turzim Bakanlığının bölgeye gereken değeri vereceğine inanıyorum. Bu mevkide bulunan Yanıktaş köyünün çocukları direk dikmişler ve burada futbol oynuyorlar” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s