DİYABET

Diyabet toplumda bilinen adıyla şeker hastalığı , sık görülen ciddi sonuçlara sebep olan yetersizliği ve etkisizliğinden kaynaklanmaktadır . Kan yoluyla dolaşan şekerin içeri girmemesinden oluşur . Normalde besinlerde elde edilen veya karaciğerde depolanan kana ulaşan glükoz pankreas tarafından salgılanan insülün hormonun yardımıyla hücreye girer ve burada enerjiye dönüşür . İnsülün olmayınca ihtiyaç duyulan hücrelere girmez . Kanda şekerin artması zehirlenmeye neden olabilir . Vücut sürekli olarak kanda bir miktar glükoz ihtiyacını hisetmektedir günlük yaşamı devam ettirmek için gereklidir . Diyabet başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metolizma hastalığıdır . Kan şekerinin sürekli yüksen olması metobolizmayı bozar . İnsülin yetersizliğinde hücreler zarar görmektedir .

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Aşırı kusma .Bulanık görme .Sık sık idrara çıkma .Halsizlik , yorgunluk .Mide bulantısı .Aşırı kilo kaybı .Kuru ve kaşıntılı deri .Yaraların geçmemesi .Nefes kokması .Acıkma hissi .Adetten kesilme .Sık sık idrar yolu enfeskisyon Sık sık idrara çıkma hissi verir . İdrarda atılan şeker beraberinde suyunda atılımına yardımcı olur . Bu yüzden idrar hissi verir . Bulanık görmede hastalarda çok rastlanır . Hücreler glukozu yeterince alamadıklarından dolayı deride döküntülere neden olur . Diyabetin zararı kalp damar hastalığı yada böbrek yetmezliğine sebep olabilir .

DİYABET TİPİ

1 Genelde çoçuklarda ve genölerde görülür . Pankerasta insülünü üreten hücrelerin zedelenmesiyle meydana gelir . Bu hastalar ömür boyunca dışarıdan insülün iğnesi almak zorunda kalır . Toplumun genelde %10 bu tarz vakkalar görülmektedir . Genelde kuzey ülkelerde daha çok görülmektedir .

DİYABET TİPİ

2 Genelde erişkinlerde ve şişmanlarda görülür . Glükoz metobolizmasının bozulmasından meydana gelir . Genetik yatkınlılıkta sebep olmaktadır . Yaşamlarını insülün ihtiyacı olmadan bir süre sürdürebilmektedirler . Erişkin nüfusun %4 – 8 görülmektedir . DİYABETİN

BULGULARI NELERDİR ?

Diyabete bağlı klinik çalışmlarda vücuttaki karbonhidrat , protein ve yağ metobolizmasının bozulmasına bağlıdır . İnsülün eksikliği veya insülün direnci ile hücrelere girmeyen glükoz . Organizmada enerji kaybı olarak glükoz iştah artırır yedek enerji depolamaya çalışır . Bunun sonucunda iştah artsa bile kilo kaybına sebep olur . Bunlar klasik bulgulardır . Çabuk yorulma , görme bozukluğu , sık sık enfeksiyon , kadınlarda vajinal mantar vs …. Klasik diyabet bulgulaı olan kişilerde en az 8 saatlik aç kalori almayan kişide şekerin 140 mg / dl eşit yada üzerinde olamsı . Şeker yükseltme testinde 2 saatte düzeyin 200 mg/dl eşit yada üzerinde olması .

GİZLİ ŞEKER NEDİR ?

Halk arasında gizli şeker olarak isimlendirilen durum normal glukoz dengesi ile diyabet ile arasındaki metobolik durum ifade etmektir . Normalda açlık şekerin 100 mg /dl olaması gerekmektedir . Bu kişilerin gün boyu şekerleri normaldir . En riskli diyabet 2 yaşam biçimini etkilemektedir .

ŞEKER HASTALARINA ÖNERİLER

Haftada en az 1 kez sabah , akşam şekerinizi ölçün , kayıt tutun ve bu kayıtları kilonuz altında tutun ve ideal kilonuzdan atlamayın . Diyetisyen ve doktorunuzun yeme , içeme önerilerine uyun . İçerisinde fruktoz , sakkaroz , veye şeker olan hiçbir ürünü değişiklik yapabilmek için kullanmayın . Besin öğelerini iyi öğrenin kendinizi tatlandırıcı ile ödüllendirin .

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s