Görev Süresi İlgili Konuştu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresi bittiminden sonra ‘siyasete dönüş’ durumu ile ilgili, “Ben onları yaptımgeldim. Siyasetle ilgili hesabımyok” cevabını verdi. Kanal24’te “GündemÖzel” programına katılan Gül’ün konuşmaları şöyle:  

GÖREV SÜRESİ: Kendi görev süremle ilgili bir şey söylemem. “Neyse doğrusu odur” dedim. Ama tartışmalar bazen o noktaya geliyor ki, beni siyasetin parçası gibi görüp öyle konuşanlar bayağı oluyor. Ben siyasetin içirisinden gelmiş, parti kurucusu olmama rağmen, Cumhurbaşkanlığı makamını siyasetin dışında tutmak için olağanüstü bir çaba gösterdim. Geçmişte de siyasetin içinden gelen cumhurbaşkanları olmuştur. Hangi dönemde bu kadar Cumhurbaşkanlığı siyasetin dışında tutulmuştur? Ben budikkati ve çabayı gösterirken, herkesin de bunu makam açısından göstermesini isterim. Süre konusunun da karar ne ise bir an önce netleşmesini çok arzu ederim. Çünkü yakışık almayan bir durumortaya çıkıyor. 

SİYASETE DÖNÜŞ: Hangi görevi yapıyorsamonu hakkıyla yaptım, onun dışında bir şey düşünmedim. Bugün de Cumhurbaşkanlığı gibi çok sorumlu ve onurlu bir görevi hakkıyla yapmanın ötesinde bir şey düşünmüyorum. Daha da açık söyleyeyim: Siyasetle ilgili bir herhangi hesabımda yok. Bunun da bilinmesini isterim. 5 yıl, 7 yıl benimiçin hiç fark etmez. Ama netleşmemesi bir noksanlık. Herhangi bir siyasi beklentimyok, hesabımda söz konusu değil. Ben siyasette her kademede bulundum, yaptımve bulunduğumyere geldim. Bu yeter değilmi? Ne yapacağımı o zaman görürsünüz.

“VEKİL MAAŞINI HUKUK BÜROMUZ İNCELİYOR” Cumhurbaşkanı Gül,emekli milletvekilerine yapılan maaş zammı için  TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşmeler yapabileceğini söyledi. Gül, “Gördüğüm kadarıyla bu kanun çok tartışılıyor. Hukuk büromuz inceliyor, değerlendiriyor. Nihayetinde ben de ona göre karar veriyorum. Belki bu konuyla ilgili Meclis Başkanı ve Maliye Bakanı’ndan da bu maddelerle ilgili bilgi alabiliriz” dedi.

 ERMENİ TASARISI: Maalesef iç politika malzemesi olarak malzeme yapılıyor. Düşünebiliyor musunuz, devletin resmi görüşü dışında görüş beyan etmek yasaklanıyor ve cezalandırılıyor, bu yerde Fransa… Çok şükür biz bu tip yasaklardan kurtulduk. Şu duruma bakın ki özgürlüklerin diyarı diye tanıtılan Fransa’da resmi görüş dışındakiler cezalandırılıyor. Akıl almaz bir şey.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s