MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS

Meme hücrelerinde başlayan hücrelerin bozulmasına meme kanseri denir . Günümüzde akciğer kanserinden sonra meme kanseri dünyada ve ülkemizdede sık görülmektedir . Her 8 kadının bir tanesinde görülmektedir . Bu hastalık erkeklerde görülmekte olup ama kadınlarda 100 katı daha fazla görülmektedir . Eski yıllara göre kanserin artışı izlenmektedir . Bunlara batılı yaşam tarzı sebep olmaktadır . Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde daha fazla görülmektedir . Eğer erken teşhiste hastanın kurtulma şansı çok yüksektir . Her yıl 44000 ‘de bayan meme kanserinden hayatını kaybetmektedir . Bunun için en koruyucu yöntem evde kendi kendimizi belli aralıklarla muayene etmek . Erken teşhis çok önemlidir . Meme kanserinin mir çok tipi vardır . Duktal karsino , memenin süt kanallarında başlar . Koltuk altalarında lenf bezlerinde başlar en sık yayılım yöntemidir . Kemiğe , karaciğeri ve akciğere yayılabilir . Kanser görülen bayanlarda risk faktörleri belli değildir . Meme başı akıntıları bazen hormonal nedenlere bağlı olarak görülebilir . Bazende çok ciddi hastalık habercisi olabilir . Memeden gelen akıntının şekline miktarına göre değişmektedir . Gelen akıntı sütle karışık ise hormonal bozukluklardan kaynaklanmaktadır . hamilelik döneminde gelmesi normaldir . Ancak kanla karışık yada koyu olması şüpheli bir durup olup tahliller yapılmalı , momogrofi çekilmeli ve muyene ile ileri tetikler yapılmalıdır . Sonuçlara göre tedavi uygulanmalıdır . Meme kanseri hücre bozukluğunda gözükmekte ve vücumuzda sayısız hücre bulunmaktadır . Vücudumuzun yapı taşları olup hepsinin belirli bir ömrü vardır . Bu hücreler değişen nedenlerden dolayı kontrolsüz çalışıp çoğalmaya başlayabilir . Bu artış o kadar hızlıdırki canlı hücrelere zarar vermektedir . Bu artış hangi ortamda ise o bölgeye kanser adı verilmektedir . Yani ailede varsa genlerden dolayı geçme olasılığı yüksektir . Kadınların kendi kendilerine 15 günde bir muayene etmeleri gerekmektedir . Eğer belli aralıklarla ele gelen , sertlik , kızarıklık , akıntı , memede içe çekilme . küçülme görüldüğünde hekime başvurulmalı . Muayene edildikten sonra momografi çekilmeli ve parça alınıp biyopsi yapılması gerekmektedir .

MEME KANSERİNİN FAKTÖRLERİ

50 yaş üzerinde olma .Adet görmeye 12 yaşından önce başlaması .Aileden birinde görülmesi .Adet görmesi 50 yaşından sonra devam etmesi .Hiç gebe kalmamak Kanser genellikle tek hücrede başlar . Kanser bir kompleks hastalıktır . Her hastalık birbirinden faklıdır . İçinde bulunan bu evreye stage adı verlir . Bu durumu doktorun bilmesi tadvi açıısndan çok önemlidir . .Hastalık bulaşıcı değildir . hastadan hastaya bulaşmaz . .Hastalık stersle darbeyle meydana gelmez

MEME KANSERİNDE TANI

Meme kanseri erken tanı önemlidir . Erken yaşlarda görülmesiyle ileri yaşlarda görülmesi yaş grubuna göre risk göstermektedir . 20 ‘li yaş grubun her ayın belirli günlerinde kendilerini muayene etmeleri gerekmektedir . Dokuda farklılık olup olmadığını , şişkinlik , yumru bezelerin oluşup oluşmadığı takip etmeleri gerekmektedir . 3 yılda bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir . 40 ‘lı yaş grubu ise kendi yaptıkları muayene ek olarak her yıl da bir kez muayene olmaları gerekmektedir . Her yıl yada 2 yıl arayla momografi çektirmeleri gerekmektedir . 50 ‘li yaş grubundaki kadınlar içinde yılda birdefa momografi cektirmeleri şarttır .

KANSERİN EVRELERİ VE TEDAVİ EVRE

1 : Tümör 20 mm ve daha küçüktür . Bu durumda lenf bezlerine sıçramamıştır . Tedavi meme koruyucu yöntemiyle lenf bezlerinin alınması ve radyosyon tedavisi uygulanır . Gögüs alınarak koltuk altı lenf bezleri çıkarılır .

Tümörün 20-50 mm arasında olamsıdır . Lenf bezlerine sıçramamış halidir .

Tümörün 2 -a evresine göre boyutları büyüktür . Bu durumda lenf bezlerine sıçramamış halidir .

Evre 1 ile aynı tedavi yöntemi uygulanmakta olup tümörün aşırı büyük olup lenf bezlerine sıçramamış ise kemoterapi . hormonterapi ve radyosyon tedavisi uygulanmaktadır .

Tümör koltuk altı lenf bezlerine ve gögüs dışı dokulara sıçramış ve mastektomi yöntemi uygulanır . Cerrahi müdaleden sonra kemoterepi ve hormon tedavisi uygulanır .

Bu durumda hücrenin boyutu dikkate alınmaz .Tümör gögüs duvarına bağlıdır .Tümörün küçülmesi için kemoterapi uygulanır dahasonra duruma göre lampektomi ve mastektomi uygulanır .

Bu aşamda kanser göğüs dışında vücudun diğer organlarına sıçramıştır . Bu tedavi hastanın yaşam süresini artırmaktadır . Hastanın şikayetlerine bağlı olarak mastektomi uygulanabilir . Mastektomi uygulaması sonrasında alınan memenin yerine . plastik cerrahi yöntemiyle meme rekonstrüksiyon yapılabilir ameliyatla . Tüm hastalıkta olduğu gibi erken teşhis önemlidir .

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s