ANTİK KENT SİDE

SİDE ‘NİN TARİHİ
Günümüzde Batı ve Doğu kültürleri arasında bir köprü görevi olarak üstlenen Anadolu insanının uygarlığının başlangıç noktasıdır . Side Antik kent olarak adlandırılır . Anadolu ‘nun en eski yerleşimlerinden biridir . Antik kent coğrafyacıların Strabon ‘ a göre Side , Batı Anadolu kentlerinin kıymetli bir bölgesidir . Kent kazılarda ele geçen 3 adet Side dilinden yazıtlar bugun müzelerde sergilenmektedir . Side m.s. 2 . yüzyıla kadar kullanılmış özgün bir dildir . Nar anlamına gelen Side adı eski dil olan Luvice den gelmektedir . Anadolunun nar ana tanrıçasının simgesidir . Side m.ö 6 .yüzyılın ilk yarısında Lidyalıların m.ö 547-546 ‘da persle egemenliğine girmiştir . Pers yönetiminde gelişen kent m .ö 334 te Büyük İskender egemenliğine girmiştir . Büyük İskender ‘in ölümünden sonra krallık egemenliğne girmiştir . Bu dönemde en parlak dönemini yaşamış tarihi mimarlıklar bu dönemde inşa edilmiştir . Sonra Roma imparatorluğuna giren Side ticaret merkezi olmuş ve en çok esnafa sağladığı refahı yaşamıştır . Bu dönemde bir çok tanrıya tapan Side halkı Hıristiyanlaşmaya başlamıştır . M.Ö 5. yüzyılında Side parası basılmış Side dilinin unutlulmaması için çaba gösterilmniştir . Ancak roma imparatorluğunu parçalanmasıyla Doğu Roma imparatorluğu içinde kalmıştır . Rodos , Venedik korsanları tarfaından yağmalar , yıkmalar başlamıştır . Side ‘nin tamamen terk edilmesi Antalya ‘ya göç edilmesine sebep olmuştur . Side ‘de yapılan kazılar sonucunda büyük bir yangının izleri görülmektedir . Çok sayıda depremin izlerine rastlanmıştır . 12 yüzyılda Araplar yanık Antalya olarak isimlendirmişlerdir . 12 yüzyılda selçuklu imparatorluğuna giren Side zayıflaması ile bu dönemlerde yerleşim olmamıştır . Side ve çevresi 1462 yılında Osmanlı Devletinin Kramanoğlu beyliğinin ortadan kaldırılmasıyla tamamen egemenliği Osmanlı devletine geçmiştir .
12 yüzyıldan itibaren tarihin zengin kentinde 8. yüzyıl boyunca yerleşim olmamıştır . 1890 ‘lı yıllarda sultan ıı . Abdül Hamid ‘in emri ile Antik kentte Sultan ‘ın büyük oğlu Mehmet Selim efendi için selimiye isimle köy kurmuş 1897 yılında Yunan ayaklanmasından kaçan müslümanlar Girit adasından Side ye gelmişlerdir . Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş ve üniversiteler açıldıktan sonra İstanbul Üniversitesi arkelojik bölümünden yapılan araştırmalarla birlikte ilk kazılar başlamıştır . Side ‘liler 1966 yılına kadar bu kazılarda çalışmıştır . Side 1970 yılında post gezetesinin editörü Alfred Friebdly ve Suat Şakir Kabaağaçlı çabalarıyla ve Türkiye ‘de yaşayan diplomatların vasıtasıyla turizm mekenı haline gelmiştir . Girit kökenli Side liler arkeolojik kazılarında çalışan insanları evlerinde ağırlamasıyla misafirperverlik . köy evlerinin şirin tertemiz pansiyon olarak işletmelri Side turizmine büyük katkı sağlamıştır .

SİDE ‘NİN COĞRAFİK KONUMU
Akdeniz bölgesinde Antalya ‘nın doğusunda yer almaktadır . Antalya iline 78 km lik bir uzaklıkta bulunan Side Ankara ‘ya yakın 622 km İstanbul ‘a 802 km İzmir ‘e 547 km ‘e Mersin ‘e 409 km mesafede yer almaktadır . Yakın bölgeleri Manavgat , Alanya , Serik , Kumköy , Çolaklı , Ilıca , Kızılot yer almaktadır . Side ‘ye ulaşım ise kolay olmaktadır . Deniz , hava , kara yolları kullanımaktadır .Bölge ulaşım bakımından rahat olmakta ve üç kullanım şeklini öne sürmektedir .

SİDE ‘NİN İKLİMİ

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölge yazlar sıcak ve yağışsız . kışlar ılık ve yağışlıdır . Ortalama sıcaklık kışın 15 yazın 30 Ortalama deniz suyu kışın 12 yazın ise 25 santigrattır . Side ‘de kar yağması olağanüstü bir doğa olayı sayılır . Toros dağlarında 2 bin metreyi aşan dağdsa kış aylarında kar yağmasıyla doğa harikasına bürünmektedir . Baharla birlikte karların erimesiyle Manavgat nehrine erimektedir . Bölgede yaylalar , piknik alanları şelaler ve göller bulunmktadır . Yaylalar hem safari hemde trekking için çok uygundur. Günümüzde turizm cenneti olan bölge her yıl binlerce yerli yabancı binlerce turistleri karşılamaktadır .

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s