Ehliyet’te İlkokul Mezunları İçin Yasa Teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), ilkokul mezunu olanların sürücü belgesi alabilmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun değişikliği teklifi sundu.

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı tarafından hazırlığı yapılarak TBMM Başkanlığı’na sunulan 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 41. maddesinin (b) bendinin değiştirilmesini öngören teklifle sürücü belgesi alma hakı beş yıl süreyle uzatılan, 5 Temmuz 2011 tarihi itibarıyla bu süresi bitmiş olan ilkokul mezunlarına yeni bir hak vermeyi öngörüyor. Yapılan değişim teklifinde ilgili maddedeki öğrenim şartları, “F, G ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların ilkokulu, A1, A2, B, C, D ve E sınıfı sürücülerin 18.8.1997 tarihinden önce ilkokuldan mezun olanlar ilkokulu, diğerleri en az ortaokulu veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş bulunmaları” olarak belirlendi.

MHP’nin Meclis Başkanlığı’na sunmuş olduğu değişikliğe ilişkin genel sebepte, 8 yıllık zorunlu temel eğitimin 18 Ağustos 1997 tarihinde yürürlüğe girdiği, halen 18 milyonun üstünde ilkokul mezunu vatandaşın yaşadığına işaret edildi. Gerekçede, “Birçok Avrupa Birliği ülkelerinde sürücü belgesi almak için okur-yazar olmak yeterli görülmekte ve konuya insani bir hak olarak bakılmakta iken, ülkemizde ilkokul mezunlarının bu haktan mahrum bırakılması vatandaşımıza yapılan bir haksızlık olmaktadır. Ehliyet alabilmek için önemli olan araç kullanma becerisini kazanmış olmak, trafik işaret ve levhalarını tanımak ile kuralları biliyor olmaktır. Geçmişte çeşitli nedenlerden dolayı sadece ilkokulu bitirebilmiş ve daha yükseğini okuyamamış vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir” ifadesine yer verildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s