Yaşar Kemal’e ‘Grand Officier’

Yaşar Kemal’e Fransa’nın en seçkin nişanlarından olan ‘Grand Officier’ derecesi takdim edildi.

Fransa, Türkiye’nin dünyaca ünlü yazarı Yaşar Kemal’e daha önce verdiği üst düzey Legion d’Honneur nişanının derecesini yükseltmeye karar verdi. 1983 yılında Legion d’Honneur nişanı ‘Commandeur’ (komutan) derecesine denk görülen Yaşar Kemal, bu sefer nişanın bir üst seviyesi olan ve oldukça az sayıda kişiye takılan  ‘Grand Officier’ (büyük subay) nişanıyla onurlandırıldı.
Fransız Büyükelçiligi tarafından yapılan tören akşam saatlerinde İstanbul’daki Fransız Sarayı’nda yapıldı. Törene, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili, Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan, Radikal Gazetesi Yazarı Altan Öymen, Türkan Şoray, Zülfi Livaneli, sanat ve edebiyat dünyasının bir çok ünlü siması katıldı.
“YAŞAR KEMAL’İ BENDEN İYİ BİLİYOR”
Törende konuşma yapan Yaşar Kemal, Légion d’Honneur Şovalyesi Orgeneral Jean-Louis Georgelin için “Yeni bir dost daha kazandım. Yaşar Kemal’i benden iyi biliyor. Benim unuttuğum şeyleri bana anlattı. Güce ihtiyacım yok. Benim edebiyatımı seven insanlar bunu halka gösteriyor bu bana mutluluk veriyor” dedi. Bugün kendisi için büyük bir onur olduğu gibi büyük bir sevinç duyduğunuda söyleyen Kemal, Fransa’ya da teşekkür etti.
Légion d’Honneur Şovalyesi Orgeneral Jean-Louis Georgelin ise törende gerçekleşen konuşmasında, Yaşar Kemal’den başka hayatı sonu olmayan bir özgürlük ve adelet mücadelesi içinde geçmiş başka kimin böyle bir ödül alabileceğini dile getirerek şunları kaydettti:
“Bu nişanla yalnızca önemli bir Türk şahsiyete değil aynı zamanda Fransız kültürünün ve ülkelerimiz arasındaki dostluğun yorulmaz bir öncüsünü de yücelttiğimi biliyorum.”
Napoléon Bonaparte’tan bu yana veriliyor.
Légion d’Honneur, 1802’de Napoléon Bonaparte tarafından yapılmış bir Fransız nişanı. Fransa tarafından takılan en prestijli nişan sayılan Légion d’Honneur beş sınıfa ayrılıyor: Grand-Croix (Büyük Haç), Grand-Officier (Büyük-Subay), Commandeur (Komutan), Officier (Subay) ve Chevalier (Şovalye).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s