Aselsan Dinlenmeye Karşı

Zırhlı araç filosunu daha da güçlendiren ve İnsansız Hava Aracı (İHA) alımı için 9 milyon lira ödenek koyan Emniyet Genel Müdürlüğü, haberleşme alt yapısını yenilemek için önemli bir projeyi faliyete geçirdi. Son dönemde yaptığı baskınlarla bölücü terör örgütü PKK’ya büyük hasar veren Emniyet Teşkilatı için Doğu-Güneydoğu’daki 15 şehinde kullanılmak için  “sayısal kriptolu” 10 bin telsiz alınacak.
DİNLENEMEYEN SİSTEM İstihbarat Daire Başkanlığı, Doğu-Güneydoğu’da kullanılan polis telsizlerinin PKK militanlarınca dinlenmesinin engellenmesi için yıl başında çalışma başlattı.

Bugün gazetesinde yer alan habere göre analog telsiz sisteminden hızlı şekilde  sayısal kriptolu sistemine geçilmesi benimsendi. Bu amaçla farklı telsiz firmalarından görüş ve teklifler alındı. Osman Güneş’in İçişleri Bakanı olduğu zaman yeni telsiz sisteminin kendilerinden tedarik edileceğine dair ASELSAN’a yazılı taahhüt verildi. ASELSAN da kamu güvenliği için özgün dijital/kriptolu telsiz sistemini geliştirdi.
Milli kriptolu telsizler dinlenememesinin yanında  yol kontrolleri ve soruşturmalarda polisin işini khafifletecek. Dijital DMR el, araç ve masa telsizleri 2012 yılı içinde; Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Van, Hakkari, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Urfa, Muş, Ağrı, Hatay ve Mersin gibi 15 il’e dağıtımı yapılacak. Projenin 8 milyon liraya maliyeti bulunuyor. Bu yenilikle PKK’nın dağ ve şehir yapılanmasında faaliyet yapan örgüt mensupları polisin telsizlerini  dinleyemeyecek.
GPS ÖZELLİĞİ VAR 2012’den itibaren kullanılmaya başlanacak olan dijital telsizler ile polisler birbirlerine  veri gönderimi yapabilecek. GPS özelliği ile kırsal alandaki her polisin yeri nokta olarak bilinecek. ASELSAN, kendine özgün tasarımı olan sayısal telsiz sistemini uluslararası standartlara uygun olarak yaptı. Emniyetten üst düzey bir yetkili, PKK’nın dinledikleri polis telsizine göre hareket ederek eylem öncesi ve sonrasına dair plan yaptığını söyleyerek, “Örgüt telsiz haberleşmesine göre strateji belirliyordu. Alınan önlemleri ve kapama noktalarını öğreniyordu. Bundan sonra polis telsizlerini dinleyemeyecekleri için emellerine ulaşamayacaklar” dedi.
VERİ AKTARIMI İMKANI SAĞLIYOR Milli kriptolu olarak yapılan sistem birçok özellik barındırıyor. Telsiz üzerinden emniyetli ve süratli olarak ses/veri (metin, grafik, kroki, resim vb.) haberleşmesiyle ihtiyaçolduğunda telli veya mobil ortamdan kimlik kontrol, suç-suçlu sorgulama, parmak izi ve eşkal belirleme, coğrafi yer belirlenmesi gibi emniyet ve asayişe ilişkin faaliyetler birbirine entegre şekilde yapılabiliyor. Sistemin sağladığı temel avantajlar ise şöyle:

* Analog sistemlerle uyumluluk: Halen kullanılmakta olan mevcut analog telsizlerle uyumlu. Analog sistemlerden sayısal teknolojiye geçişi kademeli olarak gerçekleştirme imkanı sunuyor.
* Mevcut Frekans Bantlarının Kullanımı: Kamu güvenliği kurumlarının sahip oldukları mevcut frekanslarda (UHF veya VHF) analog sistemlerle birlikte bir bozulmaya yol açmadan kullanılabiliyor.
* Milli Kripto: Sayısal kriptolu telsiz sisteminde tamamen milli kriptolar ile haberleşme emniyeti sağlanıyor. Ülke güvenliği açısından hassas bilgilerin korunması milli olarak korunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s