Yol Kusuru Kaynaklı Kazalar Azaldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Taşıt kilometre, yolculuk kilometre başına ölümler 5.72’ydi, şu anda 3.79’a düştü. Artık yol kusurundan kaza hemen hemen yok. Şu anda kazaların yüzde 86.7’si sürücü davranışlarından kaynaklanıyor. Burada ihmal ve ihlal ön plana çıkıyor” dedi. Yıldırım, Okan Üniversitesi’nin hazırladığı Akıllı Ulaşım Teknolojileri Çalıştayı’nda, bölünmüş yollarla ilgili olarak yaptıkları trafik ölçümlerini anlattı.

Yolları düzgün yaptık

Bazı ayrıntılar verdi: “Artık yol kusurundan kaza hemen hemen yok. O ölçümü de yaptık. Yüzde 9, Önceden insan kusuruyla başa baş gidiyordu. Şu anda kazaların yüzde 86.7’si sürücü davranışlarından kaynaklanıyor. Trafik konusunda ciddi eğitime ihtiyaç var. ‘Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur’ diyoruz. Yolları güzel güzel yaptık ki araçları rahat süresiniz. ‘Sevdiklerinizle buluşmak için yolları böldük, hayatları birleştirdik’ diyoruz. Amacımız, sizlarin hayatınızı birleştirmek. Eğitim ve trafik güvenliği ile ilgili çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmemiz lazım.” Trafiğin artışını, otomobil alanları engelleme şansları bulunmadığını, sistemi, sürdürülebilir hale getirmek gerektiğini, bunun ile ilgili uygulamaya koyacakları buluşlarla, yenilikçi projelerle bu işi çözeceklerini ifade eden Yıldırım, Türkiye’nin yenilikçi projeler üretme konusunda çok büyük potansiyeli olduğunu söyledi. Yıldırım, bazı görüşler dile getirdi: “Kimseyi ‘sen araba alma, tramvaya, metrobüse ya da vapura bin’ diye zorlayamayız. Bunun bir isteğe bağlı tercih olması lazım. Bu nasıl olacak? Otomobilin sağlamış olduğu konforu, esnekliği büyük oranda sağlayabilirseniz insanlar o araçları tercih eder. Türkiye bu konuda geç kalmış bir ülkedir. İngiltere ile bu işe beraber  girişmişiz. Biz nostaljik tramvayda kalmışız.”

KARSAN’ın New York için yaptığı taksiyle ilgilide konuşan Binali Yıldırım, New Yorklular’ın yüzde 76’sının bunu beğendiğini, ancak idarecilerin tercih etmediğini söyledi. Yıldırım, “Demek ki onlardaki demokrasi bizim kadar gelişmemiş” dedi.

 ‘İstanbul’un trafik sorununu çözerim’ diye konuşan popilizm yapar

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım şöyle konuştu: “Trafik problemleri büyük şehirlerde artmaya, hayatımızı zorlaştıran bir konu olmaya devam edecek. Bunu katlanabilir hale getirmeyi konuşmamız lazım. Kimse çıkıp ‘ben İstanbul’un trafik sorununu çözeceğim’ diye popülizm yapmasın. İstanbul’un trafiğini katlanabilir, akışkanlığını sağlanabilir nasıl getiririz. Marmaray projesi bitecek, ondan sonra belediyenin yaptığı Kartal-Kadıköy raylı sistem bitecek, diğer raylı sistemler bitecek. Bu sistemler birbirine entegre olacak. Metrobüs, deyip geçmeyin, Metrobüs, bugün Avrupa’da örnek gösterilen bir projedir. Kısa sürede yapılıp tamamlanan, hem zaman hem maliyet bakımından en iyi projedir. Bu bir nefes aldırmıştır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s