Komşuda Özelleştirme

Krizdeki krizi atlatmak için kamuya ait mal varlıklarını özelleştirme kararı varan Yunan İş Federasyonu, 50 milyar euroluk özelleştirme için Türk iş adamlarınada çağrı yaptı.

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nden (GYİAD) yapılan açıklamada , Dernek Başkanı Burcu Akdarı ile Yönetim Kurulu Üyeleri, kriz  durumunun sunduğu olabilecek iş fırsatlarını yerinde görüp değerlendirmek amacıyla gittikleri Atina ve Selanik’te Yunan ekonomisinin tepe yöneticileri ile bir araya gelerek görüştü.

Akdarı ve GYİAD dan bulunan heyet Atina’da ziyaret ettiği Yunanistan’ın TÜSİAD’ı olarak değerlendirilen SEV’in Koordinatörü Ioannis Patsiavos, yaptığı açıklamada, hükümetin verdiği karar içerisinde kamuya aitbir çok varlığın kriz dolayısı ile fiyatlarının altında rakamlarla özelleştirilmeye gideceğine dikkatleri çekerek, 2015 yılına kadar toplam 50 milyar euroluk özelleştirme yapılmış olacağını, bunun, komşu Türk iş dünyası için de önemli fırsatlar doğurduğunu söyledi.

Almanya, İsveç, Danimarka ve Çin’de özelleştirme süreciyle ilgili görüşmelerde yaptıklarını beldiren Patsiavos, şunları kaydetti:
”Oysa en yakınımızda, bizim için çok önemli olan komşumuz Türkiye var. Atina Havaalanı başta olmak üzere 29 havaalanı, kamu bankaları, toplam 3 bin 500 adanın bir kısmı, limanlar, marinalar, otobanlar, demiryolları, enerji tesisleri, telekomünikasyon şirketleri, su arıtma tesisleri, doğal gaz, piyango ve posta idareleri, madenler, rafineriler, yenilenebilir enerji üretim merkezleri, golf alanları, oteller ile toplam 100 milyon metre kare gayrimenkul özelleştirilecek. Yunanistan’ın en büyük ekonomi örgütü olarak, A’dan Z’ye her şeyi kapsayan toplam 50 milyar euroluk bu özelleştirme fırsatından komşumuz Türk iş dünyasının da yararlanmasını istiyoruz.
Bu arada, özelleştirmenin önündeki mevzuat engelleri ortadan kalktı. Artık Yunanistan’da iş yapmak çok daha kolay hale geldi. Hiçbir kriz sonsuza kadar sürmez. Çok daha güçlü temeller üzerine kurulan yeni Yunanistan’da yerinizi almak üzere sizleri bekliyoruz.”

GYİAD Başkanı Akdarı’nın vize ile ilgili sorunları gündeme getirmesinin ardından Patsiavos, bu konuda kendilerinin de sıkıntılarının olduğunu, ancak Schengen’e bağlı oldukları için Brüksel’i aşamadıklarını bildirdi.
”Ortak zirvede fırsatları birlikte konuşalım” Yunan-Türk İş Konseyi Başkanı Dimitris Papanicolaou da özelleştirme anında Türk iş dünyasını bilgilendirmek ve bu süreçte daha aktif olmalarını başarmak için  GYİAD ile Mayıs 2012’de Yunan adalarında ortak zirve yapma önerisinde bulundu. Papanicolaou, ”Halen Türkiye ile ticaret yapan 500’ün üzerinde Yunan firması var. Ticaret dengesi Türkiye’nin lehine seyrediyor. Mayıs ayında yapacağımız ortak zirvede, özelleştirmenin ülkelerimiz ve iş dünyası için yarattığı fırsatları birlikte konuşalım istiyoruz” ifadesini kullandı.
Burcu Akdarı ise iki ülke arasında toplam 3 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğu, bunun daha çok Türkiye lehine daha da artırılması için Yunanistan’daki kriz sürecinin önemli fırsatlar sunduğunu söyleyerek, teknokrat hükümetin kurulmasından sonra Yunanistan’a giden ilk Türk sivil toplum kuruluşu olduklarını söyledi.

Akdarı, Selanik ziyaretinde ”Money Show” isimli ekonomi zirvesinde yaklaşık 300 iş adamına yaptığı konuşmanın büyük ilgi çektiğini söyleyerek , ”Konuşmam bitince Yunan iş adamları bizler üzerinden Türk iş adamlarıyla irtibata geçmek için uzun bir kuyruk oluşturdular. Türk dış ticaretinde Yunanistan yaklaşık yüzde 3’lük bir paya sahip. Bunu artırmak için yaşanan kriz önemli fırsatlar barındırıyor. Çünkü biz komşumuzun krizi atlatmasıyla birlikte önemli bir pazar haline geleceğine inanıyoruz. Bunu mutlaka değerlendirmeliyiz” görüşünü söyledi.
GYİAD heyetinin ziyaret için gittiği Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin de Yunanistan’da tapu uygulamasının olmadığı, bunun ciddi bir sorun meydana getirdiğini, Yunanistan’da ticaret yapmayı isteyen girişimcilerin kendileri ile irtibata geçmelerinin faydalı olacağını söyledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s