Bedelli Burdura İyi Gelmeyecek

Hürriyet gazetesinden Yüksel Göçmez’in haberine göre: Ekonomisinin büyük kısmını bedelli askerlikle sağlayan Burdur, çıkan yeni bedelli askerlik tasarısında temel eğitimin olmamasından dolayı bir çok getiriden yararlanamayacak.

BURDUR EKONOMİK KATKIDAN PAY ALAMAYACAK

Bedelli ve dövizle askerlik görevini yapan vatandaşların yılda dört dönem eğitim aldığı Burdur, 21 günlük eğitimin bitmesi ile birlikte askerlerin şehre sağladığı ekonomik katkıdan artık yaralanamayacak.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Kevik, “Burdur ekonomisinin ticari sektörleri büyük ölçüde bedelli askerliğe dayanıyor. Bedelli askerlerle, Burdur’un otelleri, restoranları, konaklama ve gezi sektörleri büyük ölçüde canlanıyordu. Ancak şimdi yeni uygulamayla birlikte, şehrin ekonomisi büyük ölçüde zarar görecek” diye söyledi.

Kevik, “Hükümetin bu kararı Türk ordusundaki modernleşme adına olumlu bir gelişme. Kanun henüz resmileşmiş de değil. Bakıp göreceğiz ancak bizim için net olan bir şey var ki, Burdur ekonomisi büyük ölçüde zarar görecek” dedi.

KİŞİ BAŞI 750 TL KAR SAĞLIYORDU

Bedelli olarak askerlik yapanların Burdur ekonomisine 21 günlük eğitim için geldikleri dönemde, toplam 2 milyon 500 bin lira kazandırdığı söylenirken, bu kazanç şehirde kişi başına 750 TL gelir olmasını sağlıyordu.

Özellikle fotoğrafçılar, lokantalar, oteller, hediyelik eşya satanlar, bedelli olarak askerlik yapanlardan büyük kazançlar elde ediyordu.

Bedelli olduğu dönemde çevredeki diğer illerden dilencilerin dahi Burdur’a akın ettiği söyleniyor.

 

http://www.hurriyet.com.tr/anasayfa/

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s