İzlemeye Devam

MEVSİMSEL DEĞİŞİKLİKLERE DİKKAT

Türkiye’nin de yer aldığı Güney Avrupayı son derece etklileyen sıcak havalar. Kuzey Afrika’da kuraklık iyice yaygınlaşmaktadır. Küçük ada ülkeleri deniz yutacak.Bunlar kehanet değil BM’den bugune kadar hazırlanan ciddi iklim raporları.

Tayland aylardır 500 ‘den fazla can alan selle uğraşmaktadır.Hazırlanan taslak raporunu dünyaya duyurdu. İklim raporlarında aşırı değişen iklim şartları. 20 sayfalık taslak politacılar için özet mahiyetinden ve hortumlar ,sıcak dalgalar ,tufansı ,yağmur sel, kuraklık vb dünyanın dengesini bozucak olaylar bekleniyor. Özet taslak Uganda ‘nın başkenti  Kampala’da bugun başlıyacak 6 günlük ıpcc toplantılarında incelenecek. Bazı felaketlerde yeryüzünde insanların silineceği belirtildi.Şiddet ve sıklık artıcak. Küresel ortalama sıcaklık 1 derece ve 3 derece artması beklenmektedir.2100 yılında küresel ısınma 1-5 derece artması beklenmektedir.

İŞTE OLACAKLAR

 

Avrupa, özellikle Türkiye ‘nin de bulunduğu Akdeniz halkası artan sıcaklıklar yüzünden daha büyük risk altında 2003 ‘te 70 bin ölüme yol açarak rekor kıran sıcaklıklar daha sık görülmesi bekleniyor.

Doğu ve Güney ABD ve Karayipler daha çok yağmur ve hızlanan rüzgar fırtınaya maruz kalacak.

Anormal iklim şartları maruz kalan yerler daha büyük nüfus sıklığı olacak. Emlak fiyatları fırlayacak ve yetersiz alt yapı hasar riskini arttırıcak.

Küçük ada ülkeleri tehdit eden yükselen deniz suyu altında kalması. Bu olasışığın gerçekleşmesi %90 kaçınılmaz.

Güney Asya ve Güneydoğu Asya’da yıkıcı yağmur fırtınaları ikiye katlayacak.Doğu Asya’da yüzyılın ortasında bugünkünden 2 derece fazla nem olacak.

IPCC 2007 ‘de Nobel barış ödülüne layık görülmüştü. Talak raporunun tamamı Cuma günü basına yansıyacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s