Holografi

Holografi, lazer ışınları ile gerçekleştirilen üç boyutlu görüntü sistemine verilen isimdir. Uzayda bir  varlığıa ait bilgi bize genel olarak ses veya ışık dalgaları şeklinde gelir . Holografi, cisimden gelen dal­gaları  belirli bir şekilde tutup edip bu bilgide hiçbir kayıp oluşmadan tekrar ortaya çıkartmasını sağlayan sistemdir. Sisteme «Holografi» adını bu konuda ilk araştırmaları yapan Dennis Gabor vermiştir. Yunancada «holos» bütün anlamındadır . Hologram bir varlıkdan gelen dalgaya ait toplam bilgiyi yani hem genlik hem faz değerlerini hafızaya alır. İstendiğinde bu kayıt ortamından orijinal dalga elde edilir.

Gabor 1948 de yayımlanan ilk yazısında holografik kayıt esas­larını ortaya koymuştur. Normal fiziksel dedektörler ve kayıt ortam­ları sadece dalga şiddeti U2 ye hassas olduklarından tp fazı kaydedi­lemez. Cisimden gelen ışık dalgası kendisi ile frekans ve faz bakı­mından uyumlu (coherent) bir referans dalga ile girişim yaptığında meydana getirilebilen dalganın şiddeti sadece bu dalgaların teker teker şiddetlerine tabi olmayıp aralarındaki faz farkına da tabidir. Bu ise holografinin esasını teşkil etmektedir.

Optik mercekler birkaç asır önce üretilmiş ve optik görüntüle­rin mercekler yardımı ile nasıl meydana gelebileceği 1900 senele­rinden önce tamamen çözümlenmişti. Bundan sonra fotoğraf tekniği büyük bir gelişme kaydetmiştir. Fotoğraf ve holografi teknikleri arasında prensip bakımından çok büyük bir fark yoktur. Fo­toğraf tekniğinde, görüntü iki boyutlu bir dağılım şeklinde kaydedilir. Her sahnede ışığın yansıtıldığı çok sayıda nokta bulunur. Bu nok­talardan çıkan çeşitli dalgaların meydana getirdiği tek kompleks dalgaya «cisim dalgası» denir. Bu kompleks dalga, fotoğraf tekni­ğinde optik bir mercek yardımı ile dönüştürülerek radyasyon yapan cismin görüntüsü elde edilir. Hologram tekniğinde ise cismin optik olarak meydana getirilmiş görüntüsü değil, cisim dalgasının kendisi kaydedilir. Bu kayıt uygun şekilde yeniden aydınlatıldığı zaman ori­jinal cisim dalgasını tekrar meydana getirmek mümkündür.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s